Zásady bezpečného cestování po Peru
Přes noc byste měli cestovat pouze bezpečnými autobusovými linkami. I na nejfrekventovanější dálnice totiž lupiči občas umísťují "neviditelné" překážky, např. balvan v igelitovém pytli, který ve světle reflektorů vypadá jako prázdný, auto si však o něj prorazí chladič a při následném přepadení je posádka okradena.
Nejvyšší pouliční kriminalitu vykazuje Lima, jen o málo lepší je situace v Cuzcu a Arequipě. Nevystavujte tam na odiv drahé šperky, hodinky či foťáky. V místech zvýšené koncentrace lidí (autobusová nádraží, okolí turistických památek...) je třeba dávat pozor na kapesní zloděje. Finanční hotovost si raději rozdělte na menší částky a uschovejte je odděleně v různých částech oděvu nebo zavazadel. Po setmění, ale pro jistotu i ve dne, s sebou noste jen minimum peněz, a zavazadla si uložte do hotelové úschovny. Vyhýbejte se rizikovým místům, např. chudinským čtvrtím a slumům, a zejména přímořským plážím. V Limě můžete bez obav navštívit čtvrtě Mira Flores, San Isidro, San Miguel a Barranco. Do historického centra se doporučuje chodit pouze za světla, přičemž bezpečné je pouze náměstí Plaza Mayor a jeho bezprostřední okolí. V přilehlých ulicích o dva bloky dál už si dávejte pozor, nebo tam raději vůbec nechoďte.
Pokud se stanete obětí ozbrojeného přepadení, nebraňte se a vydejte vše, co po vás chtějí. Dle okolností zvažte, zda má cenu požádat útočníka, aby vám vrátil alespoň pas a letenku. Pokud přijdete o pas, letenku či cennosti, obraťte se nejprve na místní policii. Ta vám vystaví policejní protokol o krádeži, za tento úřední výkon ovšem budete muset zaplatit. Turistům pomáhá též tzv. turistická policie, se kterou se domluvíte i anglicky (tel. 460 10 60).
Velvyslanectví ČR v Limě sídlí na adrese Baltazar la Torre 398, San Isidro (telefon: 00511/264 33 81, 00511/264 33 74; konzulární pohotovost: 00511/998 736 567).