Tojnaří webové doupě

Tojnárkovo stinné stránky

Neděle 10. září - přechod do Covadongy

Naše první kroky vedly ke kapličce (GPS souřadnice: N43.26719° W4.99674°), která svým vzhledem připomínala krb. Proto mne překvapilo, že Zdenda si jí nešel prohlédnout.

Omrknutí kapličky
Omrknutí kapličky
Kaplička - krb
Kaplička - krb

Vyfotili jsme si obě jezera, tentokráte za lepšího počasí.

Klidné Lago Enol
Klidné Lago Enol
Vlny na jezeře Enol
Vlny na jezeře Enol
Jezero Enol
Jezero Enol
Lago Ercina
Lago Ercina

Všude se pásly kozy, a na vrcholcích hor, ze kterých jsme včera přišli, se bělal poprašek čerstvého sněhu.

Kozy u jezera
Kozy u jezera
Zasněžené hory
Zasněžené hory

Prošli jsme si manganový důl La Mina de Buferrera (GPS: N43.27408° W4.98087°).

Manganový důl
Manganový důl
La Mina de Buferrera
La Mina de Buferrera

Z okrajových partií lomu bylo možno pozorovat sněhem pocukrované štíty Picos de Europa.

Hory v dáli
Hory v dáli
Sníh na vrcholech
Sníh na vrcholech

Pár metrů od těžební jámy se nachází park se studánkou (GPS: N43.27520° W4.98145°), toaletami a domkem, kde ukazují maketu Picos de Europa. Ta je ale přístupná pouze v určitých časových intervalech, my měli smůlu. Návštěvníkům zde slouží také turistické centrum s hospodou a obrovská parkoviště, na která každou čtvrthodinu přijíždí shuttle bus z Cangas de Onís.

Popošli jsme k vyhlídce Polje de Comeya (GPS souřadnice: N43.27841° W4.98339°; 4.6 km/ 195 m převýšení, 162 m klesání/ 1:20 hod. chůze, 30 min. pauzy), odkud se naskýtal pohled na závrt Vega de Comeya, přes který pokračuje naše putování po Ruta de la Reconquista, pojmenované na památku postupného osvobozování Španělska od muslimské nadvlády. Za jeho prvopočátek se považuje bitva u Covadongy, městečka, do kterého dnes hodláme dojít. Nad námi se přitom vznášel nespočet orlů.

Závrt Vega de Comeya
Závrt Vega de Comeya
Orel v oblacích
Orel v oblacích

Pěšina začíná u parkoviště, klesá údolím potoka a následně traverzuje hřbetem pod vyhlídkou. Míjí pozůstatky staré lanovky, která kdysi do závrtu vyvážela hlušinu z manganového dolu. Po průchodu úzkým tunýlkem jsme si odskočili vyfotit menší vodopád (GPS souřadnice: N43.27954° W4.98561°).

Kaskády potoka
Kaskády potoka
Pilíř lanovky
Pilíř lanovky
Vodopádek
Vodopádek

Museli jsme sestoupit až na dno Vega de Comeya. Jeho podmáčený povrch je pokryt nádherně zelenou trávou, a v podzemí pod ním se skrývá obrovská jeskynní cisterna, do které stéká voda z okolních svahů. Deště z minulých dnů přeměnily nejnižší partie naší stezky v potok.

Na dně závrtu
Na dně závrtu
Cesta se mění v brod
Cesta se mění v brod

Jenomže tudy už jsme vůbec neměli procházet. Zapomněli jsme totiž odbočit na křižovatce, označené padlým rozcestníkem (GPS souřadnice: N43.28178° W4.98752°), a pokračovali dál po cestě, která dle mapy nese jméno Ruta Frasinelli. Svedla nás zcela mimo vytištěnou mapu, až do sedla východně od vyhlídky Mirador de la Reina (GPS souřadnice sedla: N43.29097° W5.00240°). Vydatně jsme tam poobědvali a pořídili pár fotek.

V sedle
V sedle

Covadongu už jsme měli na dohled, ale chtěli jsme do ní dojít podle původního plánu po turistickém chodníku. Svahy nad námi byly zarostlé, vrátit se do trasy zkratkou nešlo. Nezbylo než smyčku obkroužit celou, což mimo jiné znamenalo několik kilometrů nezáživné chůze do kopce po hlavní silnici od Covadongy. Ta je oblíbenou dojezdovou komunikací slavného cyklistického závodu Vuelta, i my na ní potkali poměrně dost bikerů. Autobusů nás míjelo mnohem více.

Covadonga pod námi
Covadonga pod námi

Jitka už nevydržela, předčasně odbočila do údolí a pak musela vydrápat prudký svah pastviny. Naštěstí nenarazila na neprůchodnou překážku a tak se ani moc nezdržela.

Konečně jsme vystoupali až do sedla Cuesta Patexa (GPS: N43.28086° W5.00269°) a opět se napojili na Ruta de la Reconquista. Prošli jsme okolo studánky Fana (GPS souřadnice studánky: N43.27922° W5.01000°; 9.2 km od vyhlídky Polje de Comeya i se zábližkou/ 355 m převýšení, 491 m klesání/2:13 hod. chůze, 1 hod. pauzy) a po blátivých dobytčích stezkách pokračovali dál na západ. Ani tady nebylo jednoduché udržet správný směr, i my jsme jednou museli korigovat směr za pomoci GPS (GPS souřadnice zabloudění: N43.28626° W5.04270°).

Při prvním prudším klesání k rozcestí El Pandal (naprosto nezřetelná křižovatka) jsem uklouzl a spadl na záda, naštěstí bez následků.

Došli jsme k říčce s mostkem (GPS souřadnice mostku: N43.29307° W5.05784°), natrhali si pár lísek a na chvilku si odfrkli. Stezka pokračovala víceméně korytem potoka, do cesty se nám stavěly krávy. Po necelém kilometru se všechna voda zanořila do skály, o 250 metrů níže z ní zas vytryskává v podobě vodopádu. Stejnou výšku jsme museli sejít i my.

Potok
Potok
Krávy v korytě
Krávy v korytě
Ponor potoka
Ponor potoka

Treková část našeho výletu se završila u jezírka na okraji Covadongy (GPS souřadnice: N43.30738° W5.05347°; od rána 21 km/ 666 m převýšení, 1467 m klesání/ 5:37 hod. chůze, 2 hod. pauzy).

Covadonga má vlastně okraj všude, kromě poutní jeskyně a chrámu tam najdete jen pár stavení (hotel, turistické centrum…) a velká parkoviště.

Svatyně Covadonga
Svatyně Covadonga