Tojnaří webové doupě

Tojnárkovo stinné stránky

Výstup na bájný Ararat

Co nás čeká

Ararat je považován za jednu z nejjednodušších pětitisícovek, na kterou můžete vylézt. Cestovka Kudrna nám zajistila odvoz do cca 2000 metrů, odtud nás čeká čtyřdenní pěší výstup a sestup nalehko. Velké bágly, stany i stravu (plná penze) nám povezou koně. Čekají nás dva noclehy v nadmořské výšce 3200 a 4200 m a závěrečný cca 600 metrů dlouhý ledovcový výšlap v mačkách na vrchol, plus návrat zpět. Při troše štěstí se mi doufám podaří vyfotit stín hory, vržený při východu Slunce na pozadí oblohy, podobně jako na Pico de Teide.

Meteoserver Mountain Weather Forecast slibuje deště těsně před naším příjezdem, summit day už by měl proběhnout za ideálního počasí.

Snad se předpověď vyplní. Zpestření nám totiž připravuje i noční obloha. Během našeho zájezdu nastane maximum meteorického roje Perseid. Nejvhodnější pro pozorování tohoto úkazu budou noci z neděle na pondělí (11.-12. srpna) a z pondělí na úterý (12.-13. srpna), ale meteory létají už dnes, největší frekvence rojení bývá mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní.

Ve středu 14. 8. v 16:00 našeho času proběhne konjunkce Marsu s Jupiterem (Mars 0,31° severně). Planety těsně vedle sebe bude možné pozorovat ve druhé polovině noci na východní obloze, a to 14. 8. (nocleh v Dogubayazit) a 15. 8. (noc v základním táboře, 3200 m nad mořem). Ten ale leží na jihozápadním svahu hory Ararat, která nám možná východní oblohu zastíní. Uvidíme, zda něco uvidíme.